Zrušenie poistnej zmluvy

382778

Ako sa dá zrušiť poistná zmluva, s čím pri tom treba rátať? Po koľkých rokoch trvania poistenia je odkupná hodnota plusová? Platia sa pri zrušení zmluvy poplatky?

Rušiť zmluvu je možné z pohľadu klienta dvoma spôsobmi. Buď ju vypovedať, alebo od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie od zmluvy je možné len zo strany klienta a len do 30 dní od jej uzatvorenia. Po tomto dátume už odstúpenie nie je možné. V prípade odstúpenia si obe zmluvné strany musia vrátiť všetky peňažné plnenia, ak k nejakým došlo. Inými slovami, poisťovateľ musí vrátiť klientovi poistné (za predpokladu, že klient nejaké zaplatil) a klient musí vrátiť poisťovateľovi plnenie, ak bolo nejaké vyplatené. Čo sa týka výpovede, existujú z časového hľadiska dve formy výpovede, pričom každá forma sa správa mierne odlišne. Ide o výpoveď do dvoch mesiacov od uzavretia poistnej zmluvy a po dvoch mesiacoch od uzavretia poistnej zmluvy. Výpoveď do dvoch mesiacov od uza- vretia poistnej zmluvy môže podať tak klient, ako aj poisťovateľ. Výpovedná lehota je osemdenná a jej uplynutím poistenie zaniká. Tu je potrebné klientov upozorniť, že poisťovateľ má nárok na poistné za obdobie do zániku poistenia, teda do konca výpovednej lehoty. Pri výpovedi poistnej zmluvy je v prvom rade potrebné mať na pamäti šesťtýždňovú výpovednú lehotu. To je niečo, čo klienti veľmi často opomínajú a potom sú rozčarovaní, keď sa dozvedia, že prostriedky zo svojho životného poistenia dostanú až o niekoľko týždňov či mesiacov.

Na zobrazenie celého článku je potrebné predplatné PROFITU alebo PROFITU Digital

Prečítali ste si úvod článku, ktorý vyšiel v magazíne PROFIT číslo 21/2012. Väčšina obsahu z magazínu Profit je vyhradená pre predplatiteľov, ktorí majú neobmedzený prístup k aktuálnym aj archívnym vydaniam. Ak už ste predplatiteľ Profitu, zaregistrovali ste sa a napriek tomu nemáte prístup k zamknutému obsahu, prihláste sa a aktivujte si predplatiteľskú zónu. Ak ešte predplatiteľom nie ste, vyberte si:

Diskusia (0 reakcií )

PROFIT DO TABLETU

Viete o tom, že PROFIT si už môžete sťahovať do tabletu a mobilu? Služba je pre predplatiteľov zadarmo, stačí si nainštalovať iOS alebo Android aplikáciu Floowie. Ostatní čitatelia si môžu vydania kúpiť na stránke Floowie.com.

PROFIT KOMUNITA

Blogy

Ako sa dostať z nešťastia, frustrácie, depresie?

Ako sa dostať z nešťastia, frustrácie, depresie?

Milujte svoj šťastný život

10.7.2014 / Eva Stanová

Wimbledon jahody zdedil

Wimbledon jahody zdedil

So smotanou, bez cukru

11.6.2014 / Katarína Schlesingerová

Budete VY ten 10-ty?

Budete VY ten 10-ty?

Deväť šťastných ľudí už svoj príbeh napísalo

30.5.2014 / Eva Stanová

Otočíte aj vy svoj život smerom k šťastiu?

Otočíte aj vy svoj život smerom k šťastiu?

263 ľudí na akcii sponzorovanej šťastím

25.4.2014 / Eva Stanová

Paleo, neo a iné trendy v jedení

Paleo, neo a iné trendy v jedení

Telo vám povie čo jesť, len keď viete počúvať.

21.4.2014 / Palo Hlubina / 2

Môže sa stať z videa nová realita?

Môže sa stať z videa nová realita?

Áno, Summit šťastného života 2014

9.3.2014 / Eva Stanová

Mozog najviac potrápi plánovanie

Mozog najviac potrápi plánovanie

8.2.2014 / Ján Uriga / 2

Ako premeniť ťažkosti na ŠŤASTIE?

Ako premeniť ťažkosti na ŠŤASTIE?

Keď život prináša riešenie

4.2.2014 / Eva Stanová

Prečo nás nezaujíma pravda?

Prečo nás nezaujíma pravda?

O dnešnej občianskej vojne v Sudáne a CAR

10.1.2014 / Ľuboš Fellner / 3